خطر تخریب طاقبستان و تکیه معاون الملک بر اثر سیل، آنالیز راهکارها

به گزارش گالری ابزار زیبا، احسان احمدی نصر در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به پیش بینی های وقوع سیل در کرمانشاه بر ضرورت حفاظت از آثار تاریخی و بیان بعضی پیشنهادات برای مرقبت از آنها پرداخت.

خطر تخریب طاقبستان و تکیه معاون الملک بر اثر سیل، آنالیز راهکارها

وی اضافه کرد: ریزش نزولات جوی بر اساس پیش بینی ها قطعاً به اندازه ای است که باید پیشگیری های لازم را برای مراقبت، حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی را داشته باشیم.

به گفته این دکتری باستان شناسی، یکی از آثاری که ضروری است در این ایام به آن توجه گردد و در معرض خطر واقع شده است طاقبستان و دیگری تکیه معاون الملک است.

وی اضافه کرد: در عین حال نباید از سایر آثار ارزشمند تاریخی سطح شهر کرمانشاه که بعضاً در فهرست آثار ملی قرار دارند از جمله خانه های تاریخی غافل بمانیم.

احمدی نصر بیان داشت: با توجه به اینکه سطح آب های تحت الارضی در بافت مرکزی کرمانشاه بالا است و با ریزش نزولات جوی نفوذپذیری کمتری دارد لذا ممکن است مخاطراتی در پی داشته باشد که حتماً باید پیرامون این آثار تاریخی و ملی تدابیری توسط متولیان امر اندیشیده گردد، هرچند ایمان دارم دقت نظر لازم را دارند.

وی گفت: اما جنس کوه طاقبستان از کارست است که آهکین بوده و در شمال غربی طاق یک زون خرد شده واقع شده است که این زون خرد شده تحت تأثیر آب هایی است که متأثر از ریزش نزولات جوی در آن تجمع می نمایند و با جهت شمال غربی به جنوب شرقی در پشت طاق ها از سه چشمه خارج می گردد.

این کارشناس میراث فرهنگی عنوان داشت: با این شرایط پیش بینی شده توان خروج حجم خاصی از آب را دارد که با ریزش نزولات جوی بیش از اندازه سنوات سابق است این سه چشمه قدرت کافی برای خروج و انتقال آب را نخواهند داشت.

وی توضیح داد: با این وجود ممکن است آب به پشت طاق ها برگردد و در سطح طاق ها افزایش بار ایجاد کند که در این صورت شاهد ریزش طاق ها در ابتدای امر خواهیم بود.

این دکتری باشتان شناسی ادامه داد: باید تدابیری اندیشیده گردد که متولیان امر با توجه به مطالعاتی که قبلاً در حوزه آب و ژئوفیزیک در این خصوص برای ریزش نزولات این چنینی اجرا شده حتماً نقاط تعیین شده در این مطالعات را دریل زنی نمایند تا به خود طاق ها آسیبی نرسد و آب ها خارج گردد.

احمدی نصر گفت: حتی ممکن است شدت آب در حدی باشد که منجر به کنده شدن قسمتی از کوه گردد، اما مهم این است که به طاق ها آسیبی نرسد، لذا باید در اسرع وقت و قبل از بارندگی ها این کار صورت گیرد.

وی بیان داشت: در خصوص تکیه معاون الملک نیز با توجه به اینکه رودخانه آبشوران در محله فیض آباد واقع شده است و این محله بستر مناسبی برای افزایش سطح آب است و موجودیت شهری آن موجب تجمع آب می گردد لذا آسیب جدی برای تکیه معاون الملک خواهیم داشت.

این کارشناس میراث فرهنگی توضیح داد: این تکیه که یک اثر شاخص و پایلوت تکایای غرب کشور است از منابع هویتی ما بوده و در کاشی کاری های آن بسیار معناگراست و این امر لزوم مراقبت از آن را صدچندان نموده است.

احمدی نصر بیان داشت: برای حفاظت از این اثر ایجاد زه کش ها در پیرامون تکیه پیشنهاد می گردد تا مخاطرات این اثر ارزشمند و همچنین سایر خانه های تاریخی ارزشمند را با چک کردن ناودان ها و خروجی های آب آنها مراقبت کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "خطر تخریب طاقبستان و تکیه معاون الملک بر اثر سیل، آنالیز راهکارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر تخریب طاقبستان و تکیه معاون الملک بر اثر سیل، آنالیز راهکارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید