12 میلیون نفر از جمعیت کشور امسال تحت تاثیر سیل بودند

به گزارش گالری ابزار زیبا، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با اشاره به این که سیل روزهای ابتدایی سال جدید 12 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داد، گفت: عملیات آبخیزداری و آبخوان داری می تواند تهدید سیل را به فرصتی برای مقابله با کم آبی و خشکسالی تبدیل کنند.

12 میلیون نفر از جمعیت کشور امسال تحت تاثیر سیل بودند

به گزارش ایسنا، ابوالقاسم حسین پور در نشست خبری معاونت آبخیزداری امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها با اشاره به این که کشور سال جدید را با سیل شروع کرد و بخش های وسیعی از شمال، غرب و جنوب شرق کشور دچار سیل شده بودند، گفت: بر اساس بررسی های انجام شده در آستانه سال جدید در کشور 12 میلیون نفر تحت تاثیر پدیده سیلاب قرار گرفتند.

وی با بیان این که در همه نقاط کشور ما امکان بروز سیل وجود دارد، شرح داد: بر اساس نقشه های پهنه بندی سیل، تنها 4 درصد مساحت کشور سیل خیزی ناچیزی دارند.

حسین پور با اشاره به اثربخشی فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری در سیل های اخیر شرح داد: در مناطقی که این فعالیت ها انجام شده بود، خسارت سیل به شدت کاهش پیدا کرده بود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با انتقاد از این که 70 درصد اعتبارات سیل صرف پاکسازی خسارات آن می شود، گفت: پیشگیری از سیل در همه جای دنیا مقدم بر بازسازی است و کشور ما باید با رویکرد جدیدی مدیریت ریسک سیل را پیگیری کند.

حسین پور ادامه داد: طی چند ماه اخیر طرحی با کمک سازمان مدیریت بحران در راستای کنترل سیل در حوزه های مشرف به کانون های سیل خیز تدوین شده است. اعتقاد ما بر این است که عملیات آبخیزداری و آبخوان داری تهدید سیل را به فرصتی برای مقابله با کم آبی و خشکسالی تبدیل می کند.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با بیان این که پس از سیل های اخیر کشور شش اقدام برای کنترل سیل به دولت پیشنهاد شد که تاکید رئیس جمهوری بین این شش اقدام به انجام طرح های آبخیزداری و آبخوان داری بود، گفت: 280 پروژه کنترل سیلاب و آبخوان داری در شش ماهه نخست امسال به بهره برداری رسید. انتظار می رود که تا خاتمه سال 1.3 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در کشور به اتمام برسد.

وی در خاتمه گفت: عملیات آبخیزداری به طور متوسط 70 درصد خسارت های سیل و در برخی مواقع 100 درصد آن را کاهش می دهد. در سیل های اخیر کشور عملیات آبخیزداری توانست 33 درصد از بروز خسارت جلوگیری کند و 67 درصد از فاکتورهای مربوط به سیل را کاهش دهد. همچنین عملیات آبخیزداری و آبخوان داری هفت برابر شدت سیلاب را کاهش می دهد و حجم آن را تا 50 درصد کمتر می کند. از دیگر مزایای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری می توان به ایجاد تاخیر در زمان تمرکز سیلاب تا 18 دقیقه اشاره کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "12 میلیون نفر از جمعیت کشور امسال تحت تاثیر سیل بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 میلیون نفر از جمعیت کشور امسال تحت تاثیر سیل بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید