توجه جدی به پژوهش های ایران شناسی با تکیه بر مطالعات گیلان

به گزارش گالری ابزار زیبا، استاندار گیلان گفت: پژوهش های ایرانشناسی با تکیه بر مطالعات گیلان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

توجه جدی به پژوهش های ایران شناسی با تکیه بر مطالعات گیلان

به گزارش خبرنگار از ، ارسلان زارع استاندار گیلان در نخستین نشست هیئت امنای شعبه گیلان بنیاد ایران شناسی با اشاره به پژوهش های اجرا شده در مورد ایران و ایرانشناسی توسط محققان و پژوهشگران، گفت: ایران به گواه دانشمندان، اندیشمندان و مورخان از دیرباز مهد تمدن و فرهنگ غنی بوده و گیلان نیز قطعه گرانسنگی از این سرزمین کهن است.

او توضیح داد: تاریخ و زندگی مردمان این دیار با سابقه درخشان چند هزار ساله محیطی مناسب برای مطالعه و بهره گیری دوستداران فرهنگ، دانش پژوهان و دانشجویان علاقه مند به مباحث ایران شناسی و گیلان شناسی است.

زارع بنیاد ایران شناسی را از مولفه های تسهیل کننده به منظور پژوهش در حوزه مطالعات تاریخی و فرهنگی دانست و گفت: پژوهشکده گیلان شناسی نیز می تواند در تحقق این مهم، بسیار اثرگذار باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم ایجاد تناسب میان فضای فیزیکی ساختمان مختص به بنیاد ایرانشناسی با کارکرد و ساختار آن گفت: این انجمن به واسطه عضویت ارکان مهم نظام و دولت در آن دارای ارزش بسیاری است و باید از این ظرفیت به خوبی بهره گرفت.

استاندار گیلان اعلام نمود: انجام پژوهش های ایرانشناسی با تکیه بر مطالعات گیلان باید مورد توجه جدی قرار گیرد، زیرا خروجی آن می تواند مورد بهره برداری دانشجویان، دانش پژوهان و حتی منابع تحقیقاتی برای آیندگان باشد.

ارسلان زارع بر لزوم جمع آوری پژوهش های مربوط به گیلان و تشکیل گروه های تحقیقاتی با رویکرد توجه به ظرفیت های متعدد استان تاکید نمود و گفت: با ترسیم افق کوتاه مدت و بلند مدت می توان گام موثری در حوزه پژوهشی گیلان به عنوان بخش ارزشمند ایران برداشت.

نماینده عالی دولت در گیلان توسعه فرهنگی را در گرو اشاعه و معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های موجود دانست و اضافه نمود: ترجمه و چاپ کتب مربوط به جاذبه ها و ظرفیت ها و تاریخ کهن استان به زبان های دیگر و اهدای آن به ملت های مختلف می تواند زمینه ساز اشاعه فرهنگ این سرزمین باشد.

او توجه به غنای فرهنگی گیلان و تاریخچه تمدنی آن در پژوهش ها را امری ضروری دانست و توضیح داد: باید برای توسعه در عرصه های مختلف به موضوع فرهنگ کهن و پیشینه تمدنی توجه ویژه ای نمود.

آ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "توجه جدی به پژوهش های ایران شناسی با تکیه بر مطالعات گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجه جدی به پژوهش های ایران شناسی با تکیه بر مطالعات گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید