برگزاری انتخابات تمام الکترونیک در برخی از شهرها و حوزه های انتخاباتی

به گزارش گالری ابزار زیبا، سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: با رایزنی ها و تفاهم با شورای نگهبان امیدوار هستیم در تعدادی از شهرها یا حوزه های انتخاباتی، انتخابات به صورت تمام الکترونیک برگزار شود که این نویدبخش سیستم جدیدی از برگزاری انتخابات و تضمین سلامت آن است.

برگزاری انتخابات تمام الکترونیک در برخی از شهرها و حوزه های انتخاباتی

به گزارش گالری ابزار زیبا، اسماعیل موسوی در دوره آموزشی مجریان و دست اندرکاران برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در سالن اجتماعات استانداری خراسان رضوی ، اظهار کرد: این اولین دوره آموزشی ویژه انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای خبرگان رهبری است. مشهد میزبان شده و 10 دوره آموزش در استانداری خراسان رضوی انجام می شود. در هر دوره میزبان تعدادی از فرمانداران استان های مختلف کشور خواهیم بود.

وی اضافه کرد: برای برگزاری این دوره از انتخابات از دی ماه سال گذشته کار را با برگزاری نشست های آسیب شناسی انتخابات رقم زدیم و شروع کردیم. 31جلسه مستقل برای 31 استان و هر استان حداقل دو ساعت برای مدیران سیاسی انتخابات، فناوری اطلاعات و فرماندار برگزار شد و مسائل و امورات انتخابات در این استان ها مورد بررسی قرار گرفت که در رابطه با رفع آن ها اندیشه کردیم. بسته ای از مسائل و راهکارها ایجاد و مبنای بسیار خوبی شد تا انتخابات را بر مبنای آن پیش ببریم.

موسوی ادامه داد: کار دوم ما آموزش انتخابات است، زیرا در قالب همین آسیب شناسی معین شد که 48 درصد از خطاهای ما در انتخابات مربوط به روز انتخابات و در درون شعبه است که جز آموزش تخصصی امکانی برای رفع آن ها نیست.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه انتخابات الکترونیک نیز یکی از امورات بسیار مهمی است که در این دوره انجام خواهد شد، عنوان کرد: با رایزنی ها و تفاهم با شورای نگهبان امیدوار هستیم در تعدادی از شهرها یا حوزه های انتخاباتی، انتخابات به صورت تمام الکترونیک برگزار شود که این نویدبخش سیستم جدیدی از برگزاری انتخابات و تضمین سلامت است. تعرفه های اخذ رای این دوره را مطابق با انتخابات الکترونیک تهیه کردیم، تعرفه های انتخاباتی طراحی و فرایندهای اداری اجرا شده و شورای نگهبان تایید کرده که برای چاپ آماده خواهد شد.

وی اضافه کرد: اقلام مورد نیاز انتخابات آماده شده و بسیار زودتر از حد معمول در اختیار مجریان و دست اندکاران قرار می گیرد تا دغدغه آن ها تنها برگزاری انتخابات باشد. آموزش های انتخاباتی را در دو بخش همگانی عمومی و اختصاصی پیش بینی کردیم. آموزش اختصاصی از رئیس ستاد انتخابات استان که معاون سیاسی استان هستند تا سایر افراد را شامل می شود و برنامه آموزشی ویژه خواهیم داشت. سه هدف از برگزاری این دوره ها ارتقای سطح دانش و مهارت های انتخاباتی مجریان و دست اندکاران، انسجام بخشی، یکسان سازی و گسترش دامنه آموزش و پیشگیری از خطاها و تخلفات احتمالی در سه مقطع پیش از انتخابات، حین انتخابات و پس از آن است.

موسوی اظهار داشت: برنامه آموزشی دیگر ما، آموزش و تربیت مربیان خواهد بود. در دوره های پیشین دو تا چهار نفر به تهران دعوت شده و آموزش می دیدند تا به شهرستان ها آموزش دهند اما این تعداد مربی نمی توانستند آموزش کیفی ارائه دهند. تصمیم گرفتیم از هر شهرستان یک نفر را دعوت کنیم و آموزش دهیم تا شهرستان خود را پوشش دهند.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: موضوعات این دوره تا 10 دوره ای که انجام می شود، مدیریت اجرایی انتخابات، انتخابات الکترونیک، حراست و حفاظت انتخابات، مسائل حقوقی انتخابات، مسائل مالی و پشتیبانی و موضوعات مربوط به بازرسی است که در دو روز انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 10 دوره انتخابات مجلس برگزار شده که دوره پنجم با 71 درصد مشارکت، بیشترین و دوره هفتم با 51 درصد مشارکت، کمترین میزان مشارکت را داشته اند، شرح داد: متوسط میزان مشارکت 60 درصد بوده است. برای انتخابات پیش رو 208 حوزه انتخابی برای گزینش 290 نفر آماده خواهد شد.

موسوی اضافه کرد: 174 حوزه انتخابی تنها یک کرسی دارند، 21 حوزه انتخابی دارای دو نماینده، 8 حوزه انتخابی دارای سه نماینده، یک حوزه انتخابی دارای چهار نماینده، 2 حوزه انتخابی دارای 5 نماینده، یک حوزه انتخابی دارای 6 نماینده و تهران نیز دارای 30 نماینده هستند. در انتخابات مجلس خبرگان رهبری از 31 استان یا 31 حوزه، در پنج استان از جمله خراسان رضوی، شمالی، تهران، فارس و قم انتخابات برگزار خواهیم کرد تا 6 نماینده انتخاب شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برگزاری انتخابات تمام الکترونیک در برخی از شهرها و حوزه های انتخاباتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری انتخابات تمام الکترونیک در برخی از شهرها و حوزه های انتخاباتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید