عمارت تاریخی ملک در بوشهر مرمت و بازسازی خواهد شد

به گزارش گالری ابزار زیبا، عمارت تاریخی ملک برای مرمت و بازسازی در مراسمی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر واگذار شد.

عمارت تاریخی ملک در بوشهر مرمت و بازسازی خواهد شد

به گزارش گالری ابزار زیبا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر در این آیین گفت: عمارت تاریخی ملک به دلیل سبک معماری خاصی که در آن وجود دارد که می توان به عنوان نماد استان بوشهر تلقی گردد.

مجید خورشیدی اضافه نمود: با توجه به اهمیت تاریخی این عمارت ، همه کوشش مسئولان استان برای احیای این عمارت تاریخی به کار گرفته خواهد شد.

او اظهار کرد: عمارت تاریخی ملک درجهت معرفی تاریخ و قدمت بوشهر بعنوان یک مولفه می تواند باشد و کوشش می گردد کار مرمت این بنا در سه مرحله کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت انجام گردد.

خورشیدی اضافه نمود: با توجه به سکونت تعدادی خانواده در این عمارت تاریخی کوشش شده است با همت دستگاه های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی زمینه معین تکلیف آنها نیز فراهم گردد.

او بیان نمود: براین اساس خانواده های نیازمند شناسایی و از طرف نهادهای حمایتی مورد حمایت قرار می گیرند و افرادی که مستمند نیستند، باید مکان را تخلیه نمایند.

خورشیدی گفت: برای تخلیه این عمارت تاریخی حکم قضایی گرفته شده و افراد غیر مستمند باید قبل از اقدام نیروی انتظامی این مکان را تخلیه نمایند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: کوشش می گردد با همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان این عمارت تاریخی در کمترین زمان ممکن بازسازی و تقدیم مردم بوشهر گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز گفت: عمارت تاریخی ملک از جمله بناهای قدیمی و مهم این استان است که در تصرف عده ای قرار داشت و امروز با همکاری نیروی انتظامی، شهرداری، فرمانداری بوشهر و دستگاه های حمایتی تخلیه شد.

ناصر امیر زاده اضافه نمود: براساس هماهنگی های صورت گرفته افراد نیازمندی که در این عمارت ساکن بودند با همکاری دستگاه های حمایتی استان ساماندهی می شوند و با تخلیه عمارت در کوتاه ترین زمان ممکن کار مقاوم سازی و استحکام بخشی آن شروع می گردد.

او گفت: عمارت تاریخی ملک با یک قرن قدمت مربوط به دوره قاجار که در سال 1377 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

امیرزاده بیان نمود: عمارت تاریخی ملک یکی از معماری های منحصر به فرد کرانه خلیج فارس و همیشه مورد توجه گردشگران است و کوشش می گردد با احیا و ساماندهی آن مورد توجه هرچه بیشتر گردشگران و مردمی که به تاریخ استان بوشهر علاقه مند هستند، قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز گفت: عمارت تاریخی ملک مربوط به ملک التجار بوشهری و مربوط به دوره قاجار است.

نصرالله ابراهیمی اضافه نمود: شیوه ساخت عمارت تاریخی ملک برگرفته از معماری ایرانی - اروپایی است و با توجه به اینکه معمار آن فرانسوی بوده ساخت این بنا برگرفته از عمارت های قرن 19کشور فرانسه است.

او بیان نمود: عمارت تاریخی ملک حدود 25 هزار مترمربع زیربنا دارد و شامل شاه نشین، حمام عمومی، اصطبل، خانه هایی مربوط به خدمه، آشپزخانه و بخشی هم به انباری اختصاص داشته است.

ابراهیمی اضافه نمود: این بنا از مصالح بوم آور داخلی و وارداتی احداث شده است.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر گفت: مصالح وارداتی شامل چوب های چندلی است که از بمبئی و زنگبار وارد شده و در سقف بنا کلاف هایی استفاده شده است.

او یادآورشد: همچنین در عمارت ملک از تزئینات زرکوبی شده استفاده شده که به مرور زمان از بین رفته است.

ابراهیمی گفت: نمونه معماری خاص عمارت تاریخی ملک با این حجم توده و فضا در محدوده بافت تاریخی بوشهر و خارج از آن دیده نمی گردد و از بناهای فاخر حاشیه خلیج فارس است.

او بیان نمود: قبل از تملک بنای تاریخی عمارت ملک در سال های 89 و 90 از محل اعتبارات استانی یکسری عملیات مرمتی استحکام بخشی و استحفاظی برای برطرف خطر شکل گرفته، سقف بنا به طور کال تعویض و بخشی از برج ها استحکام بخشی شده است.

ابراهیمی اضافه نمود: در زمان حاضر طرح مرمت تکمیلی عمارت ملک تهیه و برای اجرای این طرح 100 تا 150 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.

او تأکید کرد: حضور بخش خصوصی و یا موسسه ای که از لحاظ مالی شرایط بهتری داشته باشد برای احیای این بنای تاریخی لازم است.

ابراهیمی گفت: کوشش می گردد بنای تاریخی عمارت ملک به کانونی فرهنگی و توریستی برای استفاده گردشگران و کسانی که به تاریخ بوشهر علاقه دارند، تبدیل گردد.

منبع: میراث آریا

به "عمارت تاریخی ملک در بوشهر مرمت و بازسازی خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت تاریخی ملک در بوشهر مرمت و بازسازی خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید