متشرعی: با تیم های صاحب سبک بسکتبال آسیا فاصله زیادی داریم

به گزارش گالری ابزار زیبا، سرمربی تیم ملی بسکتبال پنج نفره بانوان معتقد است با تیم های صاحب سبک در آسیا فاصله زیادی داریم که برنامه ای طولانی مدت می تواند این فاصله در آینده کمتر کند.

متشرعی: با تیم های صاحب سبک بسکتبال آسیا فاصله زیادی داریم

به گزارش گالری ابزار زیبا، پس از گذشت نزدیک به دو سال از صدور مجوز بازی با پوشش اسلامی توسط فیبا (فدراسیون دنیای بسکتبال) بالاخره سرمربی تیم ملی بسکتبال پنج نفره بانوان انتخاب و اولین اردوی آماده سازی این تیم برگزار گردید تا بانوان پنج نفره نیز حضور در میدان های بین المللی را تجربه نمایند. انتخاب فدراسیون بسکتبال برای راهنمایی تیم ملی شایسته متشرعی بود که سال 2015 مدرک مربیگری خود را دریافت کرد. اکنون که این تیم برای اعزام به مسابقات غرب آسیا و قهرمانی آسیا اردوهای آماده سازی خود را شروع نموده است گفت وگویی با متشرعی داشتیم که به موضوعات مختلفی از جمله فاصله ایران با کشورهای آسیا، پشتوانه سازی برای تیم ملی با به کارگیری بازیکنان جوان و برنامه های طولانی مدتی که قادر است ایران را به کشورهای صاحب سبک آسیا نزدیک کند اشاره شد.

متن گفت وگوی متشرعی را در ادامه می خوانید:

جوان گرایی در دستور کارمان است

سرمربی تیم ملی بسکتبال بانوان در خصوص اولین مرحله اردوی آماده سازی تیم بزرگسالان که 7 تا 11 فروردین برگزار گردید گفت: اولین اردو برای آماده سازی و شناخت بیشتر بازیکنان بود. آنها زیر نظر کادر و کمیته فنی انتخاب شده بودند تا بعد از انتها مسابقات لیگ و وقفه ای یک ماهه اردوی آماده سازی داشته باشند.

او در این مورد اضافه نمود: هفته آینده هم قرار است که دومین اردو را برگزار و بازیکنانی را از لیگ یک و رده جوانان دعوت کنیم. در انتها دو اردو و ریزش بازیکنان دعوتی لیست نهایی را معین و برای اردوی سوم دعوت می کنیم.

متشرعی در خصوص استفاده از بازیکنان جوان در ترکیب تیم ملی گفت: پایه و اساس تیم ملی متشکل از بازیکنان با تجربه و جوان است. چون باید برای تیم ملی پایه سازی کنیم و بازیکنانی را که آینده درخشانی دارند در کنار تیم ملی حفظ می کنیم. بنابراین هدف مان استفاده بیشتر از بازیکنان جوان است.

راه سختی که پیش روی تیم ملی است

سرمربی تیم ملی به تیم های حاضر در دسته دوم آسیا و وضعیت ایران در بین آنها اشاره و اعلام کرد: در دسته دوم تیم های باتجربه و بزرگی چون فیلیپین حضور دارند. این تیم سال گذشته عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد اما از آنجایی که فقط یک تیم به دسته اول صعود می نماید پیروز به صعود نشد. بنابراین کارمان بسیار سخت است چون بعد از 40 سال در یک تورنمنت رسمی حضور پیدا می کنیم.

او در این مورد اضافه نمود: حضور پیروز در دسته دوم احتیاج به ارزیابی دارد. ابتدا باید چند مسابقه تدارکاتی داشته باشیم تا بازیکنان را از نظر روحی روانی و جسمی ارزیابی و آنها را آماده حضور در مسابقات اصلی کنیم. مسابقات غرب آسیا و کاپ آسیا را پیش رو داریم که می خواهیم با تمام توان مان شرکت کنیم. علاوه بر این چشم امیدمان هم به فدراسیون است که با حمایتش این امر را تحقق ببخشیم.

بسکتبال بانوان احتیاجمند برنامه طولانی مدت

متشرعی فاصله ایران با تیم های صاحب سبک در بسکتبال آسیا را زیاد دانست و گفت: کشورهایی مثل استرالیا، ژاپن، چین، کره جنوبی و نیوزلند صاحب بسکتبال در آسیا هستند و در دسته اول حضور دارند. واقعاً فاصله خیلی زیادی بین تیم ما و آنها وجود دارد. نمی توانیم این فاصله را یک ساله طی کنیم. اما اگر برنامه ای پنج ساله داشته باشیم، می توانیم به قدرت هایی مثل چین و ژاپن نزدیک بشویم. این موضوع برنامه ای طولانی مدت می خواهد.

او در این مورد اضافه نمود: تیم استرالیا در مسابقات جام دنیای بسکتبال زنان نایب قهرمان دنیا شد و بیشتر بازیکنانش هم در WNBA (لیگ بسکتبال حرفه ای زنان آمریکا) بازی می نمایند. اما ما هیچ بازیکنی در حد استرالیا یا ژاپن نداریم. البته بازیکنانی هستند که می توانیم رویشان حساب بازی کنیم و با برنامه ریزی آنها را به سطح خوبی برسانیم تا حرفی برای گفتن داشته باشند.

جدایی بسکتبال سه نفره از پنج نفره فرصتی برای دعوت بازیکنان جدید به تیم ملی

سرمربی تیم ملی بسکتبال بانوان در خصوص انتخاب تعداد معینی بازیکن به اردوی تیمی ملی بسکتبال پنج نفره و سه نفره که ممکن است موجب دل سردی سایر بازیکنان از بسکتبال گردد گفت: فدراسیون برای جدا کردن سه نفره از پنج نفره برنامه دارد که اگر این اتفاق بیفتد بازیکنان بیشتری فرصت فعالیت پیدا می نمایند. اما این کار زمان بر است.

او در این مورد اضافه نمود: در هر دو سبک بازیکنان بسکتبال بازی می نمایند به عبارتی تکنیک ها فرقی ندارد و فقط زمان برای متفاوت است. علاوه بر بحث تعداد بازیکنان من به احتمال آسیب دیدگی بازیکنان هم در صورت جدا نبودن این دو فکر می کنم و نمی خواهم این موضوع شامل حال بازیکنانم گردد. در نهایت بازیکنان در هر تیمی باشند به دنبال سرافرازی ایران هستند.

در خصوص قراردادم صحبتی نشده

متشرعی در خصوص مدت قرارداد خود با فدراسیون بسکتبال گفت: هنوز در خصوص قراردادم صحبتی نشده است. فعلاً قدم به قدم جلو می رویم. ابتدا مسابقات غرب آسیا و کاپ آسیا را پیش رو داریم. بعد از این آنالیز می کنیم که برنامه های بعدی چگونه باشد. ولی برنامه ای که برای تیم ملی دارم در طولانی مدت پاسخگو خواهد بود.

او در انتها اعلام کرد: از فدراسیون بسکتبال تشکر می کنم که این فرصت را در اختیارم قرار داد. امیدوارم با حمایت و همکاری مسئولان پله های ترقی را طی و راه را برای دختران ایران هموار کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "متشرعی: با تیم های صاحب سبک بسکتبال آسیا فاصله زیادی داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متشرعی: با تیم های صاحب سبک بسکتبال آسیا فاصله زیادی داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید