ارائه مشوق های سرمایه گذاری در شهرداری های کلانشهرها

به گزارش گالری ابزار زیبا، خبرنگاران آنلاین:پانزدهمین نشست کمیسیون سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری کلانشهرها با بررسی موضوع هایی چون ارائه مشوق های سرمایه گذاری برای تامین منابع مالی شهرداری ها و لایحه درآمدهای پایدار به میزبانی شهرداری کلانشهرکرج برگزار شد.

ارائه مشوق های سرمایه گذاری در شهرداری های کلانشهرها

به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومی مجمع شهرداران کلانشهرها، کمال مرادی، دبیرکل مجمع شهرداران با ابراز امیدواری از این که نتایج این نشست گره ای از مسائل سرمایه گذاری در کلانشهرها را مرتفع سازد؛ گفت : ما آمادگی داریم تا نتایج و تصمیمات این کمیسیون را در نشست مجمع شهرداران کلانشهرها مطرح و به تصویب برسانیم.

مرادی با بیان این که باید لوایح به گونه ای تنظیم شود که سرمایه گذاری را تسهیل کند؛ گفت: متاسفانه در آنچه که دولت در خصوص لوایح درآمدهای پایدار منتشر کرده عوارض را به مالیات تبدیل کرده است که این امر تا حدود زیادی حقوق شهرداری ها برای کسب درآمدهای پایدار را تضییع می سازد.

مرادی همچنین بهترین راهکار شکوفایی و مدیریت شهرها را فعال سازی حوزه سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذاران دانست و اذعان داشت: این موضوع می تواند ارزش اضافه کرده زیادی برای شهرها به همراه داشته باشند.

دبیر کل این مجمع تسهیل قوانین مربوط به سرمایه گذاری را از راهکارهای مهم برای جذب سرمایه گذار بیان کرد و اضافه کرد: در چنین جلساتی باید مصاحبه مدیران کلانشهرها مورد توجه قرار گیرد، چراکه با همفکری و مصاحبه، آرامشی در حوزه مدیریت شهری در راستای آبادانی کلان شهرها تحقق خواهد یافت.

او دفاع از حقوق شهرداری ها در نبود اتحادیه را از مهم ترین اهداف این مجمع بیان کرد و اضافه کرد: طی یک سال اخیر توانستیم با تدبیر و راهبری دکتر پیروز حناچی رئیس مجمع شهرداران کلانشهرها در حوزه قانون گذاری و مجلس حضور جدی داشته باشیم و جلسات کارشناسی متعددی را با مجلس، دولت و دیوان عدالت اداری برگزار و با اثر گذاری در عرصه های مختلف، برای آبادانی شهرها از حقوق مدیرت شهری دفاع کنیم.

حسین آبتن، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری شهر و رئیس کمیته سرمایه گذاری کلانشهرها، نتایج و دستاوردهای نشست مذکور را تشریح کرد و اضافه کرد: در روز اول نشست که با حضور دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرها، اعضای کمیسیون و نماینده سازمان شهرداریها برگزار گشت، لایحه درآمدهای پایدار شهرداریها که در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی دردست بررسی است و یکی از فصول مهم آن به موضوع سرمایه گذاری و مشارکت و نیز شیوه های تأمین منابع مالی برای شهرداریها اختصاص دارد، نظرات و پیشنهادات اصلاحی و تکمیلی جمع بندی و مقرر شد توسط مجمع شهرداران کلانشهرها به کمیسیون های تخصصی مجلس ارائه شود.

در ادامه، چالش ها و مسائل شهرداری های کلانشهرها در خصوص ساختار تشکیلاتی سازمان های سرمایه گذاری و نیز اساسنامه ابلاغی وزارت کشور برای سازمان های مذکور مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به نقش مهم و تأثیر گذاری سازمانهای مذکور در پیشبرد اهداف مدیریت شهری و نیز توسعه رونق شهرها از طریق جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی، مقرر شد پیشنهادات اصلاحی از طریق مجمع شهرداران کلانشهرها به سازمان شهرداری های وزارت کشور ارائه و پیگیری شود.

آبتن در ادامه با اشاره به لایحه مشارکت عمومی - خصوصی که پس از سالها تلاش و بررسی تخصصی، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تدوین و پس از تصویب در هیأت دولت، جهت تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده اظهارداشت: شهرداری ها نیز در زمره دستگاهها و نهادهای مسئول این لایحه آورد شده است که سناریوهای پیشنهادی در خصوص اصلاح موارد مربوط به شهرداری ها در این لایحه تنظیم و مقرر شد به کمیسیون های تخصصی مجلس ارائه شود.

در این جلسه همچنین موضوع مشوق های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران و نمونه های پیروز پروژهای سرمایه گذاری تشریح و اهمیت برون سپاری و ایجاد درآمد پایدار در شهرداری ها و لزوم بسترسازی برای توسعه خدمات رسانی و تحقق برنامه های سرمایه گذاری تاکید شد.

در این نشست برطرف مراحل اداری طولانی، پرهیز از صدور شیوه نامه های مکرر، کوتاه و منطقی کردن فرآیند کار و استفاده از نظرات صاحب نظران خصوصا سرمایه گذاران در برطرف کردن موانع اجرایی و چگونگی تامین امنیت سرمایه و تدوین و تصویب ساز و کارهای شفاف از جمله راهکارهای حل مسائل سرمایه گذاری عنوان شد.

گفتنی است درحاشیه این نشست اعضای کمیسیون از پروژه های مشارکتی شهرداری کرج از جمله باغ لاله ها بازدید کردند.

پانزدهمین نشست کمیسیون سرمایه گذاری شهرداری های کلانشهرها با قدردانی از میزبانی شهرداری کرج و نیز معین کلانشهر ارومیه به عنوان میزبان نشست آینده کمیسیون، به کار خود پایان داد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ارائه مشوق های سرمایه گذاری در شهرداری های کلانشهرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه مشوق های سرمایه گذاری در شهرداری های کلانشهرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید