ارزش گذای های غیر واقعی جان استارتاپ ها را گرفت

به گزارش گالری ابزار زیبا، زیان ده هستند ... چون ایده خلاق و نویی ندارند برای رشد به تزریق منابع اقتصادی وابسته اند... ارزش گذاری های غیر واقعی سبب شده سرمایه گذاران ریسک پذیر هم به آن ها اعتماد ننمایند... در نهایت ادغام می شوند یا اعلام ورشکستگی می نمایند، این جملات خلاصه وضعیت اکوسیستم استارتاپی ایران در سال های اخیر است.

ارزش گذای های غیر واقعی جان استارتاپ ها را گرفت

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، ارزش گذاری های غیر واقعی که در سال های اخیر توسط سهام داران برخی از استارتاپ ها صورت گرفت در این روزها بلای جان اکوسیستم استارتاپی شده و سبب شده نه سرمایه گذاران حرفه ای به آنها اطمینان نمایند و نه در بورس جایی برای آن ها باشد؛ به طوری که مدیر عامل شرکت بورس نیز در نشست خبری اخیر خود رسماً گفت که استارتاپ ها به دلیل ریسک زیادی که دارند در بورس پذیرفته نخواهند شد.

در سال های اخیر تعدادی استارتاپ خود را خارج از مکانیزمی شفاف با روش های غیرمعمول ارزش گذاری کردند و مدعی شدند که قیمت سهام شان در مدت کوتاهی رشدی فضایی داشته است. سهام داران عمده آن ها مدعی بودند که ارزش استارتاپ شان به یک میلیارد دلار رسیده اما مدت زمان زیادی نگذشت که صحبت از معاملات صوری شد و حتی مهدی الیاسی - معاون سیاست گذاری و ارزیابی راهبردی صندوق نوآوری و شکوفایی - به ارزش گذاری غیر واقعی استارتاپ ها اشاره نمود و گفت که برخی گنجشک را رنگ می نمایند و جای قناری می فروشند.

این موضوعات سبب شد حتی نگاه سرمایه گذاران ریسک پذیر نسبت به استارتاپ ها و ارزش گذاری های آنها با بدبینی همراه باشد و در نتیجه تزریق نقدینگی به این شرکت های نوپا با مسائل زیادی روبرو گردد و دامن کل اکوسیستم استارتاپی را بگیرد. حتی برخی از مجموعه ها در این دوران ادغام و در نهایت ورشکست شدند.

در این میان تعدادی از آن استارتاپ هایی که خود را به اصطلاح یونی کرن می نامیدند، نگران از وضعیت موجود به علت نبود منابع اقتصادی، در خواست پذیرش خود را به بورس دادند اما جدا از اینکه شرایط اولیه ورود به بورس را نداشتند، ارزش گذاری غیر واقعی شان این بار دامن خودشان را گرفت؛ به طوری که شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس- درباره این ارزش گذاری ها رسماً گفت که این ارزش گذاری ها به هیچ وجه قابل قبول و تعیین نیست که این استارتاپ ها این اعداد و ارقام را از کجا آورده اند؟!

اما اینکه ارزش گذاری استارتاپ ها مورد قبول سازمان بورس نیست یک بحث است و اینکه سازمان برای ترمیم اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران چه می نماید، بحث دیگری است. سوال بسیاری از افراد در چنین شرایطی این است که چرا مسئولان مربوطه با این گونه سوداگری ها برخورد قانونی نمی نمایند، چراکه عدم برخورد قانونی با چنین اقداماتی سبب شده این معاملات و ارزش گذاری های صوری در فضای اکوسیستم استارتاپی اپیدمی گردد.

جعفر جاقتصادی - معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار - سابقا در پاسخ به اینکه آیا اگر شرکتی قبل از ورود به بازار سرمایه با هدف افزایش ارزش شرکت معاملات صوری انجام دهد و بگوید قسمتی از سهامش را سرمایه گذار خارجی خریداری نموده است و سپس در خواست پذیرش به بورس یا فرابورس دهد و در حین آنالیز برای پذیرش یا بعد از پذیرش ثابت گردد معاملات و سرمایه گذار خارجی صوری بوده، آیا قانون آن شرکت را مجرم می شناسد؟ گفت: از لحاظ قانون اوراق بهادار سال 1384 و قانون توسعه ابزارها و نهادهای اقتصادی جدید، هر گونه ارائه اطلاعات خلاف واقع یا عدم ارائه اطلاعات به سازمان بورس جرم است.

در این روزها عدم اعتماد سرمایه گذاران به استارتاپ ها سبب شده تعدادی از استارتاپ ها جمع یا ادغام شوند. بسیاری از کارشناسان معتقدند این ادغام ها در کنار نبود سرمایه گذاری در آن ها به معنی ورشکستگی این کسب و کارهاست و نتیجه ارزش گذاری های غیر واقعی این شد که آن کسب و کارها نه تنها خلق مزیت نکردند، بلکه اعتماد سرمایه گذاران را هم خدشه دار کردند و مانع تزریق پول به ایده های نو شدند.

در این فضا بسیاری معتقدند که با افرادی که با ارزش گذاری های غیر واقعی سبب شدند بازار نسبت به یک صنعت نو بدبین گردد باید برخورد قانونی صورت گیرد تا شاید اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران بازگردد.

منبع: اقتصاد ایران

به "ارزش گذای های غیر واقعی جان استارتاپ ها را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش گذای های غیر واقعی جان استارتاپ ها را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید